ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը նոյեմբերի 16-ին ռազմահայրենասիրական դաստիարակության եւ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի դասավանդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով այցելել է Երեւանի համար 190 եւ 195 ավագ դպրոցներ:
Հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է աշակերտներին, ներկայացրել ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի կազմն ու գործունեության ոլորտները, անդրադարձել նախազորակոչային պատրաստության գործընթացում դպրոցի եւ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկայի առանցքային նշանակությանը, խոսել ռազմահայրենասիրական դաստիարակության եւ բանակում ծառայելու կարեւորության մասին:
Հանդիպման ավարտին աշակերտները հնարավորություն են ունեցել հարցեր ուղղել Կորյուն Նահապետյանին: Մասնավորապես, նրանք հետաքրքրվել են զինվորական ծառայության, զինված ուժերում դեպքերի եւ պատահարների կանխարգելմանն ուղղված քայլերի, սահմանային միջադեպերի, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության հիմնական սպառնալիքների, ինչպես նաեւ կանանց ու աղջիկների զինվորական ծառայությանը վերաբերող հարցերով:
Հանձնաժողովի նախագահը, կարեւորելով նմանատիպ շփումները, մաղթել է նրանց հաջողություններ ուսման մեջ:
Կորյուն Նահապետյանը դպրոցի տնօրինության, տվյալ տարածքների ավագ զինղեկների եւ դպրոցների զինղեկների հետ շրջել է դպրոցներում, ծանոթացել նախազորակոչային պատրաստության նյութատեխնիկական բազային, հետաքրքրվել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկություններով, քննարկել մի շարք խնդիրներ առարկայի դասավանդման կազմակերպման, պատանիների շրջանում ռազմահայրենասիրական դաստիարակության, գործնական պարապմունքների եւ զինկոմիսարիատների ու զորամասերի հետ համագործակցության վերաբերյալ:
Շրջայցի ավարտին Կորյուն Նահապետյանը վստահեցրել է, որ հանձնաժողովը շարունակելու է համագործակցությունը ավագ դպրոցների եւ դրանց զինվորական ղեկավարների հետ նախազորակոչային պատրաստության եւ ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ուղղություններով:

Председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам посетил ереванские старшие школы N190 и N195
16 ноября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян для ознакомления с работой по военно-патриотическому воспитанию и преподаванию предмета “Начальная военная подготовка” (НВП) посетил ереванские старшие школы N 190 и N 195.
Председатель комиссии встретился с учащимися, представил состав и деятельность Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, обратился к значению школьной допризывной подготовки и важности преподавания предмета ВНП, говорил о военно-патриотическом воспитании и важности службы в армии.
В завершение встречи учащиеся обратились с вопросами к К.Нагапетяну. Их, в частности, интересовали несчастные случаи на военной службе, шаги по их предотвращению, пограничные инциденты, основные угрозы национальной безопасности РА и др.
Председатель комиссии, подчеркнув важность подобных встреч, пожелал школьникам успехов в учебе.
К.Нагапетян ознакомился вместе с дирекциями и военруками школ с материально-технической базой допризывной подготовки, поинтересовался особенностями организации учебного процесса, обсудил ряд вопросов организации преподавания предмета НВП, сотрудничества с военкоматами и воинскими частями.
В завершение посещений К.Нагапетян заверил, что комиссия продолжит сотрудничество со старшими школами и их военруками в вопросах допризывной подготовки и военно-патриотического воспитания.